Pracownia Endoskopii
PRACOWNIA ENDOSKOPII

W Pracowni Endoskopii wykonywany jest pełen zakres specjalistycznych badań górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego m. in. gastroskopia, kolonoskopia czy rektoskopia.
Wszystkie badania wykonuje wykwalifikowany zespół lekarzy i pielęgniarek z wieloletnim stażem, w oparciu o nowoczesne techniki endoskopowe i wysokiej klasy sprzęt.

Bardzo prosimy o dokonanie wcześniejszej rejestracji i ustaleniu terminu wizyty w Poradni Gastroenterologicznej.


Rejestrować można się osobiście w Rejestracji Ogólnej - w następujących godzinach:

Poniedziałek- 7.30 - 18.00
Wtorek- 7.30 - 18.00
Środa- 7.30 - 18.00
Czwartek- 7.30 - 18.00
Piątek- 7.30 - 16.00

bądź telefonicznie pod numerem: tel: (046) 864 97 00PRZYGOTOWANIE DO BADANIA GASTROSKOPII

W dniu badania pozostać na czczo tzn. nie powinno się jeść, pić płynów i palić papierosów.
Samo badanie jest niebolesne i trwa kilka minut.

Gastroskopia - jest to badanie przeprowadzane za pomocą sondy, która pozwala obejrzeć istnienie zmian chorobowych w obrębie górnego odcinka przewodu pokarmowego, przełyku, żołądka i dwunastnicy.PRZYGOTOWANIE DO BADANIA KOLONOSKOPII

- na 3 dni przed planowaną kolonoskopią nie należy spożywać owoców pestkowych (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek) oraz pestek siemienia lnianego i maku;

- na 2 dni przed badaniem należy stosować dietę płynną (bulion, przecedzone soki, herbata, niegazowane napoje) + pić wodę niegazowaną (około 5 litrów w ciągu doby).

- w dniu poprzedzającym badanie nie wolno spożywać żadnych pokarmów!
W tym dniu pacjent przygotowuje się do badania - należy zacząć pić doustny środek przeczyszczający (w zależności od zaleceń lekarza) + pić wodę niegazowaną (około 5 litrów w ciągu doby).

- normalną reakcją na lek powinny być wypróżnienia, pod koniec treścią płynną. Wypróżnienia prawie czystą wodą oznaczają dobre przygotowanie do badania.

- w dniu badania można pić wodę niegazowaną w dowolnej ilości. Picie wody należy zakończyć 6 godzin przed planowanym badaniem.

Jeśli przewlekle zażywasz leki:

- przewlekle stosowane leki należy przyjąć, co najmniej 1 godzinę przed lub po spożyciu środka przeczyszczającego,

- w dniu badania należy przyjąć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody,

- osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania,

- osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi powinny przerwać lub zmodyfikować ich dawkowanie po porozumieniu z lekarzem zalecającym te leki (np. kardiologiem, internistą).

Kolonoskopia - jest to badanie pozwalające ocenić istnienie zmian chorobowych w obrębie jelita grubego. Jest to podstawowe badanie w diagnostyce między innymi chorób zapalnych jelita grubego i nowotworów.